
Šikanované pocity Michala Trubana nedávno zaplakali nad ženami, ktoré by počuli tlkol srdca svojich počatých detí.
Nechal sa tiež zlákať hoaxom o nebezpečenstve ultrazvuku, ktorý propagovali bývalé noviny, dnes lovci hoaxov a spiatočníctva, denník SME. Zranených pocitov Michala nám je ľúto, ale máme k nim niekoľko pochybností:
- Pochybujem o dostatočnej kvalifikácií prežívať tieto pocity u muža bez maternice.
- Michal pociťuje túto šikanu v mene tehotných žien, vrátane tých, ktoré by ocenili pomoc o záchranu ich dieťaťa. Tento postoj nie je dostatočne inkluzívny.
- Realita môže zraňovať naše pocity, avšak mimo tohto potenciálu, sa zdajú tie Michalove jednoducho zbytočné.

Príbeh služobnice
Ako protest použil Michal obraz žien v červených kostýmoch. Ide o inšpiráciu zo seriálu Príbeh Služobnice. V príbehu je vykreslený distopický svet totalitnej vlády Gilead, ktorú riadi sektárska elita. Celý svet trápi zvýšená neplodnosť. V Gileáde tento problém riešia služobnicami. Sú to plodné ženy zo zotročenej triedy, ktoré muži neplodných manželiek legálne znásilňujú, aby im dali deti. Počaté deti si prisvojujú a vychovávajú neplodné manželky tejto elity. Prirovananie tejto distópie k dobrovoľnému poučeniu pred interupciou, ktoré môže zachrániť život dieťaťa a žene ušetriť celoživotnú traumu, je absurdné.
V seriály téma potratov jednoducho nie je. Aj znásilnené ženy, ktoré počali, chceli svoje deti. To čo ale seriál adresuje, sa dá veľmi ľahko spojiť s ďalšími nárokmi tzv. reprodukčných práv, ktoré progresívny vlak pretláča. Dráma príbehu ukazuje až pudovú-pocitovú túžbu dospelých, osobitne žien po deťoch, a aké zvrátené môže byť povýšenie tejto túžby nad prirodzené práva detí a ich rodičov. Deti sú odtrhnuté od svojich matiek a ukradnuté o svoju identitu vinou dospelých, ktorí povýšili uspokojenie vlastných potrieb a pocitov nad všetko.
A tak úplne relevantnou paralelou k tejto fiktívnej dráme, sú dnešné požiadavky pokroku: 1.) umožnenie náhradného materstva, 2.) svojvoľné prenášanie rodičovských práv dospelým pred rešpektovaním prirodzených práv detí a ich biorodičov. Tieto nadpráva pre dospelých podporuje aj Michalova strana, bez ohľadu na reprodukčnú impotenciu a možnosti daného vzťahu poskytnúť dieťaťu to, na čo má prirodzené právo, a ktoré má mať prednosť pred saturáciou pocitovo-biologických potrieb dospelých. Využiť symboliku seriálu na pro-choice agendu je jednoducho komické. To môže pokojne používať aj pro-life hnutie, a oveľa relevantnejšie.
Možno dievčatá v červenom na balkóne NRSR boli v skutočnosti pro-life aktivitky a Michal sa iba opäť pomýlil. Kto vie. Overovať to nebudeme, keďže lovcov hoaxov je tu už dosť.